sobota, 5 kwietnia 2014

O konfiguracji wartości raz jeszcze

W dniu 5 lutego na terenie kampus SGH odbyło się I Spotkanie Architektów i Analityków Biznesowych. Wydarzenie to zrealizowane zostało w ramach cyklu konwersatoriów  IMPKAT – czyli “Interdyscyplinarnych i metodycznych problemów architektury korporacyjnej”. Więcej informacji o Spotkaniu można znaleźć na stronie organizatora architekturakorporacyjna.pl.

Podczas Spotkania miałem przyjemność zaprezentować ciekawą i niezbyt znaną koncepcję konfiguracji wartości wymyśloną w 1998 roku przez C. Stabell oraz Ø. Fieldstad. Koncepcja konfiguracji wartości rozszerza znaną powszechnie koncepcję łańcucha wartości Portera o dwie nowe konfiguracje: warsztatu wartości oraz sieci wartości. Pisałem już o niej na tym blogu w październiku 2013 roku we wpisie pt. "Konfiguracja wartości, czyli co telekomy mają wspólnego z serwisami aukcyjnymi"

Każda z ww. konfiguracji wartości, to nie tylko specyficzna wartość kreowana przez firmę. To przede wszystkim niezbędny i specyficzny do wytworzenia tej wartości zestaw i układ aktywności firmy, czyli specyficzna architektura. Dlatego koncepcja konfiguracji wartości może pomóc architektom korporacyjnym, a w szczególności architektom biznesowym, lepiej zrozumieć nadrzędną logikę działania swojej firmy. Może przez to pomóc im konstruować lepsze, lepiej dopasowane architektury. Dodatkowo, ponieważ każda konfiguracja wartości dotyczy wielu branż, to jest to też doskonały sposób ukierunkowanego poszukiwanie inspiracji w innych firmach.

Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z przygotowaną i przedstawioną przeze mnie prezentacją: http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/33156093.

.